Wybierz odpowiedniego „twardziela” – czym się różnią od siebie dyski twarde?

Na rynku spotyka się różne rodzaje dysków twardych. Łatwo dostać zawrotów głowy, kiedy w końcu zacznie się scrollować dziesiątki pozycji na stronie sklepu internetowego.

Nie wiadomo, od czego zacząć. Niełatwo o podjęcie decyzji, zwłaszcza jeśli pierwszy raz staje się przed takim wyborem. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się ze skrótem informacjami na ich temat.

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Dyski magnetyczne HDD

Magnetyczne dyski HDD są raczej delikatne i wrażliwe na uszkodzenia, wszystko z powodu ruchomych części mieszczących się w ich wnętrzu. Należy unikać upuszczania, potrząsania oraz nie narażać ich na działanie wysokich temperatur, na które są mało odporne. Magnetyczne dyski są również dosyć głośne.

Dyski półprzewodnikowe SSD

Bardzo szybkie, lekkie, wydajne i mniej podatne na awarie i uszkodzenia. Bezgłośna praca oraz brak ruchomych części. Oprócz tego są odporne na wysokie temperatury, co oznacza brak konieczności zakupu kolejnego wentylatora i oszczędność energii.

Tutaj znajdziesz recenzje nowoczesnego dysku SSD Patriot P400.

Dyski SAS

Zwykle wykorzystywane w firmach i biurach do wspólnego zarządzania plikami. Dyski SAS to inaczej dyski sieciowe. Montuje się je w maszynach, których celem jest dzielenie się zasobami z innym komputerem. Takie dyski charakteryzują się dużą przepustowością danych, zarówno ogromną szybkością zapisu, jak i odczytu.

Dyski hybrydowe

Określane skrótem SSHD. Odchodzą w zapomnienie. Stanowią połączenie dysków magnetycznych z SSD, przez co cechują się większą prędkością, ale też mniejszą trwałością.

Dyski twarde – podsumowanie

HDD i SSD to zdecydowanie najchętniej wybierane rodzaje dysków do osobistego użytku. Doskonale sprawdzą się do zastosowań niewymagających ogromnej prędkości przetwarzania danych. Tam, gdzie wymagana jest kooperacja, częściej można spotkać dyski SAS.