Monitor dobry dla oczu – czyli jaki? Poznaj jego cechy!

Obecnie tryb pracy wielu osób wymusza na nich konieczność spędzania długich godzin przy komputerowych ekranach. Jeśli jesteś jedną z nich, z całą pewnością chcesz się dowiedzieć, jak wybrać monitor dobry dla oczu, który nie nadwyręży Twojego wzroku. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu – zapraszamy do czytania!

Duży monitor psuje wzrok? Obalanie mitów

Chociaż w świecie technologii sporo się zmieniło przez ostatnie lata, wciąż możesz się spotkać z opinią, że monitor dobry dla oczu to niewielki ekran. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie – wcale nie musisz wybierać małego monitora do pracy czy rozrywki, kiedy chcesz sobie sprawić zdrowy dla oczu monitor. Dlaczego?

Mit dotyczący fatalnego wpływu na wzrok dużych monitorów powstał w czasach, kiedy na rynku królowały wyświetlacze CRT. Rzeczywiście w ich przypadku warto było zachować odpowiednią odległość od ekranu, jeśli nie chciałeś, by dłuższa sesja przed komputerem odbiła się negatywnie na Twoich oczach. Obecnie jednak monitory wykonuje się z użyciem zupełnie innych technologii, dzięki czemu nie zmuszą one Twojego wzroku do nadmiernego wysiłku.

W związku z tym często monitor dobry dla oczu będzie znacznie większy, niż mogłoby się wydawać. Obecnie możesz siedzieć dosyć blisko ekranu, więc z całą pewnością przyda Ci się taki wyświetlacz, na którym dostrzeżesz wszystkie szczegóły bez nadmiernego wpatrywania się w monitor.

Matryca antyrefleksyjna, Flicker-Free – zdrowy dla oczu monitor i jego funkcje

Powyższy akapit mógł rozwiać nieco Twoich wątpliwości odnośnie wielkości ekranu, jednak przecież rozmiar matrycy w monitorze to nie jedyna cecha, na którą musisz spojrzeć przy poszukiwaniach odpowiedniego modelu dla siebie. Jakich cech i technologii nie może zabraknąć w monitorze dobrym dla oczu, który będzie mógł Ci pomóc w codziennych obowiązkach, jednocześnie nie wpływając negatywnie na Twoje oczy?

Jedną z rzeczy, którą warto rozważyć w takiej sytuacji, jest matryca antyrefleksyjna lub chociaż jej ekwiwalent w postaci powłoki antyrefleksyjnej. Dlaczego? To udogodnienie sprawi, że na Twoim ekranie nie będą obecne żadne refleksy światła, nawet w bardzo słoneczny dzień. Dzięki temu będziesz mógł pracować, grać czy oglądać filmy w każdych warunkach, bez konieczności opuszczania rolet za każdym razem, kiedy usiądziesz do komputera.

Innym udogodnieniem, które obok powłoki antyrefleksyjnej możesz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz, by Twój nowy monitor był jak najzdrowszy dla wzorku, jest technologia Flicker-Free. Oferuje ją obecnie całkiem sporo ekranów i trudno się temu dziwić, gdyż znacznie ułatwia ona codzienne zajęcia. Jej działanie polega na ograniczeniu migotania matrycy monitora podczas pracy. Dlaczego jest to takie ważne?

Chociaż gołym okiem nie uda Ci się tego zobaczyć, monitory non stop migają, zmieniając wyświetlaną treść na ekranie. Pomimo tego, że nie będziesz w stanie tego zauważyć, może to znacznie spotęgować Twoje zmęczenie po sesji z komputerem. Zadaniem technologii Flicker-Free jest właśnie zmniejszenie intensywności migotania matrycy, które ma na celu odciążenie Twojego wzroku.

 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.