Klawiatura czy długopis – jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się podczas nauki?

W dobie rozwoju technologicznego coraz częściej korzystamy z dostępnych udogodnień decydując się na robienie notatek w formie elektronicznej. Dzięki temu rozwiązaniu mamy wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu, a odnalezienie potrzebnych informacji jest szybsze. Zalety niewątpliwie istnieją, jednak czy rezygnowanie z tradycyjnych notatek na pewno jest dobrym wyjściem?

Notatki ręczne czy komputerowe – co przyniesie lepsze efekty?

Stale rozwijająca się technologia wprowadza do naszego życia wiele ułatwień. Każdemu zależy na efektywności i szybkim osiągnięciu wyników. Dzięki programom tekstowym możemy szybko stworzyć notatki, które wyglądają dla oka atrakcyjnie i czytelne, ale jak to się przekłada na zapamiętywanie potrzebnych nam informacji?

Naukowcy również zastanawiali się nad wpływem technologii na nasze życie i dlatego postanowili zbadać, która forma notowania przynosi bardziej pozytywne efekty. Norwescy profesorowie Audrey van der Meer oraz Ruud van der Weel przeprowadzili badania na studentach i okazało się, że warto pozostać przy notowaniu z użyciem długopisu. 

Zalety pisania tradycyjnego

Neurolodzy z Norwegii przeanalizowali otrzymane wyniki i zasugerowali możliwe powody, dzięki którym analogowe notatki są lepszym rozwiązaniem. Jakie wyjaśnienia proponują?

Ręczne pisanie bardziej mobilizuje mózg – w trakcie prowadzonych badań sprawdzano jakie obszary mózgu są aktywowane przy danym typie notatek. Pisanie na klawiaturze jest najmniej angażujące dla mózgu – aktywuje niewielkie obszary i tylko na krótki czas. Natomiast notatki odręcznie wymagają większej uwagi. Aktywują również w mózgu wiele obszarów odpowiedzialnych za kontrole motoryki, co przekłada się na większe skupienie, a także wzrost efektywności w nauce i szybsze przyswajanie nowych informacji. Co więcej, okazuje się, że prace pisane odręcznie często są bardziej kreatywne i zawierają bogatsze słownictwo.

Tworzenie notatek na papierze sprzyja zapamiętywaniu – badania Audrey van der Meer i Ruud van der Weel wykazały również, że część nowych informacji możemy zapamiętać już podczas tworzenia notatek. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy stoją przed wyzwaniem opanowania jakiegoś nowego materiału. Warto wykorzystać to ułatwienie. Być może tworzenie notatek z wykorzystaniem długopisu jest bardziej czasochłonne niż stukanie w klawiaturę, ale przecież liczy się końcowy efekt, a dzięki notatkom tradycyjnym szybciej zapamiętamy nowe informacje.

Klawiatura – czy odrzucać ją całkowicie?

Chociaż udowodniono naukowo zdecydowanie większą efektywność ręcznego pisania, to nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z użycia udogodnień technologicznych. Lepiej nie wykorzystywać komputera do tworzenia notatek, ale nadal może być pomocny w nauce, bo przecież jest ogromnym źródłem informacji. Możemy w pierwszej kolejności robić notatki w edytorze tekstu, a później robić selekcję materiału skupiając się na najważniejszych terminach i spisywać je w notatkach odręcznych.

1 thought on “Klawiatura czy długopis – jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się podczas nauki?

  1. Osobiście preferuje klawiaturę, ponieważ bez problemu mogę edytować, zamienić, lub usunąć treść notatki. Na kartce te możliwości są ograniczone

Comments are closed.