Jaki monitor 4K wybrać? Poradnik dla graczy

Świat gier komputerowych jest niezwykle złożony, piękny i fascynujący. Warto dodatkowo poprawić wrażenia z rozgrywki, aby spotęgować uczucia płynące z eksploracji nowych lokacji oraz prowadzenia epickich starć.

Krótka charakterystyka monitorów 4K

Tajemnicze 4K jest niczym innym jak rozdzielczością wynoszącą 3840×2160 pikseli. Oznacza to, że monitor jest w stanie wyświetlić znacznie więcej informacji niż ekrany FullHD (1920×1080) czy WQHD (2560×1440).
Ilość detali oraz jakoś ich ukazania niejednokrotnie może przełożyć się na wynik rozgrywki w grach e-sportowych. Taka głębia obrazu równie istotna jest w grach single player, gdzie znacząco potęguje wrażenia płynące z wirtualnej przygody.

Istotną kwestią monitorów 4K jest również ich cena. Rozdzielczość 3840×2160 do niedawna kojarzona była z luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Teraz wszystko ulega zmianie, a dobry monitor doskonale uzupełniający zestaw gamingowy można kupić już za niewiele ponad 1000 złotych. Biorąc pod uwagę jakość wykonania oraz rozwój technologiczny warto rozważyć dołożenie kilkuset złotych na produkt, który może służyć przez długie lata.

Techniczne kwestie istotne przy wyborze monitora 4K

Pierwszym z ważniejszych zagadnień jest częstotliwość odświeżania obrazu czyli ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Monitory 4K są w stanie zapewnić niezapomniane wrażenia już przy 60 Hz, chociaż zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w monitor oferujący 144 Hz. Różnica pomiędzy 60 Hz a 144 Hz będzie ogromna, a płynność rozgrywki zdumiewająca.
Technologia nieustannie się rozwija i producenci udostępniają również monitory o częstotliwości 240 Hz. Są one zdecydowanie droższe, ale przeskok pomiędzy 144 Hz a 240 Hz jest już niemal niezauważalny.

Pozostając jeszcze przy częstotliwości odświeżania obrazu istotna jest również technologia synchronizacji obrazu. Jest ona bezpośrednio powiązana z używaną kartą graficzną i pozwala uniknąć popularnego „rwania” nachodzących na siebie klatek. Krótko mówiąc technologia ta sprawia, że automatycznie zostaje zsynchronizowana częstotliwość odświeżania ekranu z liczbą wyświetlanych klatek. W monitorach 4K dostępne są jej dwa rodzaje:
– FreeSync usprawnia współpracę monitora z komputerami wyposażonymi w kartę graficzną AMD
– G-Sync usprawnia współpracę monitora z komputerami wyposażonymi w kartę graficzną NVIDIA
Trzecią kwestią techniczną jest czas reakcji monitora 4K. Najlepszym wyborem jest ekran, w którym czas reakcji wynosi 1 ms (milisekunda). Zdecydowanie należy unikać monitorów przekraczających 10 ms. Z kolei urządzenia oferujące od 2 do 5 ms nie powinny negatywnie wpłynąć na rozgrywkę, chociaż jest to zależne od preferencji i zdolności gracza.

Kolejnym zagadnieniem jest typ matrycy. Wyróżnia się jej 3 rodzaje: TN, VA oraz IPS. Matryca TN oraz VA mają najlepszą częstotliwość odświeżania oraz najkrótszy czas reakcji, przy czym TN redukuje dodatkowo efekty smużenia. Z kolei VA wierniej odwzorowuje kolory i oferuje szerszy kąt widzenia. Ostatnim typem jest IPS, przy którym kolory są idealnie odwzorowane, a kąt widzenia zdecydowanie szerszy. Z kolei czas reakcji jest dłuższy. Podsumowując, wybierając monitor 4K pod kątem gamingu najlepszą decyzją będzie zakup urządzenia z matrycą TN.

Piąta i ostatnia kwestia techniczna w znacznej mierze zależy od preferencji gracza. Jest to przekątna ekranu. W monitorach 4K najlepiej jest decydować się na 27 cali i więcej. Wybór w zależy od wymagań gracza, ilości dostępnego miejsca na stanowisku gamingowym oraz budżetu. Od lat najczęstszym wyborem wśród e-sportowców i profesjonalnych graczy są monitory 27 i 32 calowe. Decydując się na zakup monitora 4K o przekątnej 32 cale lub większej, warto zastanowić się nad zakrzywionym ekranem poprawiającym wrażenia z gry.

Wybór monitora 4K

Każdy gracz ma własne przyzwyczajenia i preferencja, ale zawsze jest dobrze być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Wybór monitora 4K jest w obecnych czasach idealnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno przy tytułach e-sportowych (League of Legends czy Counter Strike), grach singleplayer (Wiedźmin 3 czy Cyberpunk 2077), a także starszych produkcjach (Heroes of Might & Magic III czy Rayman). Wysoka rozdzielczość, duża ilość klatek na sekundę oraz krótki czas reakcji w znacznym stopniu poprawią nie tylko wrażenia płynące z rozgrywki, ale także osiągane wyniki.